A MAGAM ERDEIBEN...- Fekete Istvn rsai
Fekete Istvn 2007.10.22. 14:43
Vlogats Fekete Istvn Fvesknyvbl
A magam erdeiben
Barangolsok kzel hatvan v alatt, jjel s nappal, esben, fagyban, napstsben s borulsban, hajnalok hajnaln, jjelek jjeln, nehz zskmnnyal s res tarisznyval, vidm gondolatok s elment drga Emberek emlk-rnyai kztt, amikor hiba sttt a nap, s lelt t a virgos tj mhzsongssal s kakukkszval, mert a szvemben srt stak, s bnatot vetettek.
Aztn jra barangolsok, mert az Id napja jra felkelt. Ellobbant a rgi bnat, elhamvadt, s szeld emlkk ntt az Idben, amely nha felhs, nha napsugaras arcval csak krnikt rt, hogy megnyugodjanak az elmlt s jvend napok ragyogsban az elsllyedt, tmjnszag idk utn.
Barangolsok erdei fnyben, puha gyalogton, kopott legelk tarljn, bodzavirgok slyos illatban s stt fenyvesek elshajtott tegnapjaiban, amikor szrevtlenl vllamra lt az Id, s csendesen figyelmeztetett a sok tegnapra s a fogy holnapokra.
Barangolsok az Id s az Emberek erdejben, amely lassan emlkk vlik, mint az elszllt fst s az don kalendriumok, amelyekben mr megfakult a bet, s nincs mr rtelme az Idnek sem, amelyben - mint ez a knyv- emlkk vlok majd magam is.
Most visszagondolva ldom szleim emlkt, hogy a csavargsokba - amelyeknek szabadsgzt ma is rzem- soha nem szltak bele, s csak a vadhajtsokat nyesegettk nagyobb idkzkben, ha betelt a pohr, s szertelen gyermekket egyenesbe kellett igaztani.
Milyen hls vagyok rte, hogy hagytak gyereknek lenni! Nem oktattak, nem neveltek, nem irnytottak ton-tflen s minden pillanatban. Hagytak annak lenni, aki vagyok, aki leszek, s az oktats rit, a nevels idejt nem ltettk t unalmas botrnyknek a gyermeki magny virgos mezejre.
A szoknys kis palntk koromat meghalad mdon rdekeltek- br ma is meghatdottan gondolok r, hogy tiszta, szemrmes kis gyermeksgkben, de mris nha anys komolysgukban s nagyol szorgalmukban valban tiszta s szeld kis asszonyvirgok voltak.
desapm
A mai gyermek eltt taln furcsa ez a sz- s puhasgban erltetett, de annak idejn a mi falunkban senki nem szltotta az apjt msknt, s n sem lehettem kivtel. Elhiszem azt is, hogy ms megszltsokban is lehet szeretet, st tisztelet is, de a fater, az apu, az reg vagy a tata aligha olyan idtll, s aligha fejezi ki olyan tisztn a viszonyt az apa s a gyermeke kztt, mint ez a rgi megszlts, amely mg a mostohnak is kijrt, ha nem tett kivtelt az des s a mostoha kztt.
Nem tagadom, hogy voltak idszakok, amikor az des jelzt szvesen megtagadtam volna apmtl, de ksbb kiderlt, hogy akkor rdemelte meg a legjobban, amikor knyrtelen kzzel nyesegette viharos zaboltlansgom vadhajtsait, mgpedig nem ollval, hanem mogyorplcval. A mogyorplca a kertnkben termett, de ez semmikppen nem enyhtette nadrgom rzkenysgt. Sokszor elhatroztam, hogy mg a tavaszon levagdosom a mogyor tvben fakad zsenge hajtsokat, de azutn arra gondoltam, mi jhet helyette? Kkny- vagy somvessz? Nem, akkor inkbb maradjunk a mogyornl, mert hogy valami kell, ezt magam is belttam.
Apm nha reggelenknt bajuszktvel felkantrozva, ide-oda villantva fente a papron valamelyik ksnket, mert azt tartotta, hogy nemcsak ruhjrl, lbbelijrl, de bicskjrl is megltszik, ki a rendes ember.
s nem is tudom, hogy van ez, ezt a ksszeretetet s –tiszteletet n is rkltem, br kisebb mrtkben, s mindenesetre megvan a vlemnyem arrl a vadszrl, aki rozsds, piszkos, ltyg kusztort vesz el ebdnl… s belevg ezzel a mocskos szerszmmal a kenyrbe.
Ha most a moziban vagy a tv-ben ltok nha egy-egy tantermet, a szk padok helyett a knyelmes asztalokat, a kis ablakok helyett a nagy, jl szellztethet ablakokat, az oktat, beszl, rtelmes filmeket, szinte nehz elkpzelni, hogy a teremben nem csupa jeles tanul l. J lenne ezeket a rgi, falusi, tgls vagy fldes iskolkat, a mg ks sszel is sok meztlbas gyereket, a tant foltos nadrgjt s a pusztrl bejr gyerekek egy kis karj kukoricakenyr ebdjt megmutatni a mai elknyeztetett s kivtel nlkl valsgos grfi csemetknek, br taln el sem hinnk, hogy ilyen is volt, s amit ltnak, az nem propaganda.
Nem szerettem a tavaszt, s nem is szeretem.
Olyan, mint egy hisztris fiatal anya, aki felelssg nlkl szli meg utdait a fldben, a fld alatt, a fkon, a levegben, a fszkekben, vackokban, mgpedig mindig sietve, hogy azutn az egsz virgz, rgyez, fszkel, mszkl, szkl, dalol, ftyl, pelenka nlkli menazsrit egyetlen, tl meleg vagy tl hvs napon trzza a dajkl, megtart, szoptat, etet, rkd szent Anya, a Nyr ktnybe. Mintha azt mondan: Unom az egszet, csinlj velk, amit akarsz…- ezzel aztn el is tnik, br egyesek szerint dalolva, tncolva s llandan szeretkezve krlkeringzi a vilgot, frdve az rk nszban, virgban, nekben, dalban, meg nem unva soha, mert a szerelmet sszetveszti a szeretettel, s a fjdalomtl ss s keser pusztulst a magvetssel.
A tavaszt nekem nem a hvirg jelenti, s az ibolya se. A feketerigk s a cinke se. Hogy a h eltakarodik a hegyekbl: semmi az- jhet msik, s a tavaszkor kijr influenzt csaldom tagjai lehetleg mr tlen sszeszedik, gy ez se biztos jelentje a tavasznak; de ha megszll valami titokzatos ptkezsi vgy, valami fszekrak nosztalgia: akkor visszavonhatatlanul itt a tavasz.
Szeretem a magnyos utazsokat, mert ilyenkor emlkeim is velem utaznak, nha bent a kocsiban, de nha kint a mezk fltt, rnykos erdkben vagy a pocsolyk csillogsban, ahol egy-egy glya tart rsget olyan katons tartsban, hogy csak az rbd hinyzik mellle s a szuronyos puska a vllrl.
A magny is – mint minden ms – csak addig csbt, amg nem knyszer. Ahhoz, hogy az ember vidm gyalogos legyen, okvetlen szksges egy pr j l vagy aut a httrben, s ahhoz, hogy vidm magnyban ljen, okvetlenl szksges a lehetsge, hogy akkor lp ki belle, amikor akar.
Mindig szerettem a havat, a szllong tisztasgot, a havas erdk csendjt, a havas pusztk kds, magnyos messzesgt, a sznkcseng elhullajtott csilingelst a nyrfs utakon s a mezk messze hajlsain; a vidmsgot a kis csengk kacagsban, a megrkezs egy-kt kedves pendlsben, amikor a vendg mr sszelelkezett a gazdval.
Elfelejtjk, hogy emberek mennek el melllnk – rkre - , elfelejtjk az let rkait, hov belehullott egy-egy szv, aki szeretett bennnket; mindent elfelejtnk – de a j knyvet ppen gy nem felejtjk el, mint magunkat.
Szerettem a knyvek, a papr, a betk klns, nehz szagt, ami a legjabb knyveknl sem rzett jnak, br ezeknek az illata meg sem kzeltette egy-egy reg kalendrium vagy biblia kimondhatatlanul titkos, idktl s gondolatoktl terhes aromjt.
Szeretem a knyvet. Valamikor rgen mlyen a szvemre szvtam az iskolaknyvek nyomdaszagt. Titokzatos, igaz mlysgek nyltak ki elttem. A trtnelem regny volt, a fldrajz tlers, az olvasknyv pedig muzsika.
Szeretem a knyvet, s hiszek benne. Sokszor tudom, hogy nem igaz, de ezt mondani mgsem merem, mert az a msik, aki rta, lmban vagy bren gy is lthatta, ahogy lerta.
Szeretem a knyvet, s gy nzek r mindig, mint a csodra. Mint elmlt vagy l lelkek nma- vagy hangosfilmjre, titkos jelekbe zrt rmre vagy fjdalmra.
Szeretem a knyvet, s tancsait kvetem. Csak egy knyv volt letemben, amelynek nem hittem, s amelytl fltem – a legpontosabb, legcsalhatatlanabb knyv: a matematika.
Ebben nem hittem, mert szraz volt, mert ritmustalan volt, mert flrerthetetlen volt, vilgos, igaz, s fantzim undorral reppent t a szmok kemny oszlopa felett, s sztporldott, mint a vz, amikor sziklnak tkzik.
Annl jobban hittem a vadszati knyvek minden fajtjban, a tengeri kgyban, a htfej srknyban, a borzfuvarban, a brnyt vezet farkasban s mindenben, ami letteljes, misztikus, elrhetetlen, megmagyarzhatatlan – fantzia s lom volt.
Kerestem az reg knyveket, a vajkos tudst, a meggyzdst a homlyban, s igazolni akartam mmoros, reg hazudozkat, akik hittek lmaikban s igaznak feledett fllentseikben.
Hittem a bagolyban, aki hallt kilt, a szlkiltban, aki nlkl nincs szl, a levelibkban, aki jobban tudja az idt, mint a kalendriumcsinl (pedig az is nagyon tudja!); Matula mesterben, tantmban s vadrnkben, aki fbl, fbl, nthbl s tykszembl, szlbl s napstsbl, holdudvarbl s rkaugatsbl mindent megjsolt, s ezek a jslatok vagy bevltak, vagy nem. Harmadik eshetsg nem volt.
Hittem… hittem!
s sohasem bntam meg. Nha – majdnem mindig – nem azt talltam, ami a knyvekben meg volt rva, hanem annl sokkal tbbet. Bkessget, magnyt, halat, vadat, madarat, de mindig talltam valamit, s a vgn, nem mondom, hogy nagy rtk, de megtalltam: magamat.
Szeretem a ks dlutn rnykait, mert puhk s finomak. Nem feketk, nem fehrek, nem lk, s nem holtak. Olyanok, mint az emlk.
Nem szeretek napvilgnl rni. A napfny les vilgossga nekem tlsgosan ers, les fnyt vet arra, amirl rok. Az n igazi elemem a kd, a sznes vagy bors prk, az lmos szi es, a hossz tli alkonyatok s sr estk… A szrke kdbl csak gy rajzanak elm a mesk, igaziak, szpek, lerni valk. A meseszersg s az rs sszefgg fogalmak szmomra. A napfny elzi a csodkat, amelyek a kdben vrnak rm… Igen, ha jn a kd, elfog valami si sztn, knyszer, hogy csavarogjak, menjek-menjek abba a titokzatos, sejtelmes vilgba, amit a kd takar.
Szeretem a kdt, amely eltakar, s egyedl lehetek benne.
Szeretem a kdt, mert csend van benne, mint egy idegen orszgban, melynek lakja a magny, kirlya pedig az lom.
Szeretem a kdt, mert tl rajta zsong jlt, meleg klyha, lelsre trt karok s mesk vannak, melyek taln valra vlnak.
Szeretem a kdt, mert eltakarja a mltat, a jvt, s a jelen is olyan homlyos benne, hogy taln nem is igaz.
Olyan kevesen szeretik a kdt, s olyan kevesen tallkozunk benne, de akik tallkozunk, nemcsak a kdt, de egymst is szeretjk.
Ismt levelek, ismt telefonok. Meg akarnak ismerni.
Furcsk az emberek!
Engem egyltaln nem rdekel, hogy k mikor szlettek, dohnyoznak-e vagy sem, s a magny emberi szentsgt sem mertem volna megbntani Krdynl, Tmrknynl s egyetlen szeretett rmnl sem (nem mintha ssze mernm hasonltani magamat velk), pedig nagyon tisztelem ket, s kvncsian tndtem, hogy letk milyen lehet.
De ht mi kze van az r fizikai letnek az rshoz?
Semmi!
Az alkots rvletben nem n rok, hanem az az n, aki az alkots vgnyra vltja t a gondolatokat, s az a Szellem, aki nmagt jtssza az agytekercsek fizikai klaviatrjn.
Tmrkny banlisan tisztes kispolgr volt. Krdy szlssgesen lump, Arany kztudomsan zsugori, Petfi a kortrsak szerint kpkd, borzaszt ember(mondta Jkai Herceg Ferencnek, amikor az megkrdezte) – s gy tovbb; az egsz vilgirodalomban ezeknek a tulajdonsgoknak az rshoz semmi kzk. A Gondviselsnek el kellett vennie az embertl az egyik helyen, ha a msikon oly sokat adott.
Az igazi rk nem szerettk a feltnst, a tapsot, a tmeget, ha szkebb trsasgukhoz ragaszkodtak is. Nekem nincs trsasgom, s nem is akarom, hogy legyen. Egy-kt bart – akik mg lnek – elg, s jakat n mr nem is akarok.
Pedig ltalban szeretem az Embert, de nem erltetem magam senkire, ppen, mert szeretem.
Hallgatom a szvem.
Ha majd egyszer megll, s elszakad a testemtl az, ami n vagyok, lehajolok mg egyszer, s megcskolom a szvem; megcskolom, mert szeretett engem, s szerette az egsz vilgot. Jl tudom: a fnyt a szemem itta, a dalt a flem fogta, a simogatst a kezem rezte, szp utakon a lbam vitt, s a gondolatok a fejemben szlettek, mint az g tvoli villdzsa, de mindezt a szvem gyjttte ssze, s belle lett minden, ami szeretet.
|